03-5403368

מידע

כתבות

בדיקות דם בחיות מחמד

מאת: ד"ר דורון נרי וד"ר צחי אבן צור
כמו ברפואה הומנית, כך גם ברפואה וטרינרית בדיקות דם מהוות חלק בלתי נפרד מהכלים העומדים לרשות הווטרינר בתהליך האבחון של מחלות. ישנו מגוון רחב של בדיקות דם שניתן לבצע בבעלי חיים, מבדיקות כלליות המספקות אינפורמציה כללית לגבי מצב בריאותו של בעל החיים, ועוד בדיקות ספציפיות. בכתבה זו, נציג את מגוון הבדיקות הנפוצות.


בדיקת דם כללית, הכוללת ספירת דם ומדדים ביוכימיים- בדיקה המספקת מידע כללי לגבי מצב בריאותו, וכמו כן מידע לגבי תפקוד האברים הפנימיים כמו כבד, כליות ולבלב. בדיקה כזו ניתן לבצע בבעל חיים בריא כבדיקה שגרתית, או כאשר בעל החיים חולה ומראה סימנים קליניים כמו חום, חולשה, חוסר תיאבון ואפטיה. בבדיקה כזו ניתן לאבחן מחלות נפוצות כמו כשל כליות, כשל כבד ודלקת לבלב.


בדיקת דם לפני הרדמה- בעיקר בבעלי חיים מבוגרים, חשוב לוודא שהאברים האחראים על פינוי חומר ההרדמה כמו הכליה והכבד, תקינים. כמו כן לפני ניתוח חשוב לבצע ספירת דם על מנת לוודא שבעל החיים לא אנמי ויש לו מספיק טסיות דם האחראיות על קרישת הדם.


בדיקת דם להורמונים- ישנן מחלות הורמונליות הנפוצות בחיות מחמד, כמו סכרת, אי ספיקה או פעילות יתר של בלוטת האדרנל ובלוטת התירואיד (בלוטת התריס). על ידי בדיקות דם מיוחדות ניתן לאבחן את המחלות בנוסף לסימנים הקליניים של בעל החיים.
בדיקות דם לאבחון וירוסים- בחיות מחמד, בעיקר בחתולים ישנן מחלות ויראליות כמו FIV (איידס חתולים), FELV, FIP. מחלות אלו עוברות בין חתולים ולכן חשוב לאבחן חתולים נגועים ולבודד אותם. גם לכלבים ישנם וירוסים הגורמים למחלות קשות כמו וירוס הפרוו והכלבלבת התוקפים בעיקר גורים קטנים לא מחוסנים.


בדיקה לקביעת רמת תרופה בדם- בעלי חיים המקבלים תרופות באופן קבוע, צריכים לעבור בדיקת דם לקביעת רמת התרופה בדם, וזאת על מנת שהמינונים יותאמו בהתאם למצבו של בעל החיים. מחלות כמו אפילפסיה ומחלות לב שונות לעיתים דורשות טיפול תרופתי לאורך זמן, ולכן חשוב לבצע בדיקות תקופתיות. כמו כן ישנן תרופות העשויות לגרום לנזקים באברים פנימיים כמו הכבד, כאשר לוקחים אותם לאורך זמן, ולכן חשוב לבצע בדיקות תקופתיות.

 

כתבה בנושא בדיקות סקר בחתולים