03-5403368

מידע

כתבות

ארנבים כחיית מחמד

 

מאת: הארי טוויל – טכנאי וטרינרי

 

ארנבים יכולים להיות חיות מחמד מצוינות, הם לרוב נקיים ואפשר לאלף אותם להשתמש בארגז צרכים. הם מעניינים, נוחים, מסתדרים מצוין עם אנשים ויכולים להיות מאוד חביבים. אבל לפני שאתם לוקחים אחד כחיית מחמד כדי לדעת כמה דברים חשובים.

 

ארנבים יכולים להיות קשים להחזקה: לעתים קרובות הם מתנגדים להיות מוחזקים בידיים, ואם לא ננהג כראוי, הם יכולים להיבהל ולבעוט, לנשוך או לשרוט. הם גם יכולים לפגוע בעצמם בניסיון להימלט. זוהי אחת הסיבות בגללן ארנבים לא מומלצים כחיות מחמד לילדים קטנים, שאוהבים לחבק או ללטף את חיית המחמד שלהם.

 

ארנבים יכולים להיות הרסניים: ארנבים לועסים טבעיים והם לא יודעים את ההבדל בין לעיסה על פריטים מתאימים או אלה שאינם הולמים, כגון כבלי חשמל, ריהוט, וספרים. יהיה עליך לספק לארנב שלך צעצועי לעיסה מתאימים ודרכים קונסטרוקטיביות כדי להוציא את האנרגיה.

 

ארנבים לא מסורסים/מעוקרים עלולים לסמן את השטח מחיה שלהם, ולכן מומלץ לסרס או לעקר אצל וטרינר כדי למנוע התנהגות זאת. בנוסף יהיה הרבה יותר קל לאלף אותו להשתמש בארגז צרכים. סרוס/עיקור גם עוזר להפחית את הנטייה ללעוס ואת התוקפנות. הגיל המומלץ לסרס/לעקר הוא בין 5 ו- 6 חודשים.

 

ארנבים הם אוכלי עשב: רוב בעלי חיות מחמד מכירים כלבים וחתולים, שאוכלים מזון מתוך פחית או שקית. ארנבים יצטרכו חציר וירקות טריים מדי יום, וכן מזון יבש (כופתיות) מתאים במיוחד לארנבים.

 

 

לארנבים יש בעיות בריאותיות מסוימות שצריכים להיות מודעים להם: ארנבי הבית יצטרכו בדיקות וטרינר תקופתיות, בדיוק כמו חיות מחמד אחרות. שיניים שצמחו יותר מידי, בעיות עור, בעיות ברגליים, בעיות עיכול ומחלות בדרכי נשימה הן חלק מהמחלות הנפוצות ביותר, בארנבים שלא שוכנו כהלכה או קיבלו התזונה הנכונה. לפני רכישת ארנב, כדאי לחפש וטרינר באזור שלך בעל ידע וניסיון בארנבים.

 

ארנבים הם לא החיית מחמד הראשונה האידיאלית לילדים: ארנבים עשויים לקחת יותר זמן כדי להרגיש בנוח בסביבת אנשים ולהיקשר אליהם. זה יכול לדורש סבלנות ועלול להיות קשה להבנה לילדים קטנים. למרות שארנבים משחקים, הם נוטים פחות לאינטראקציה עם אנשים וצעצועים, שלא כמו כלבים וחתולים שנהנים ממשחקים של להביא צעצועים שהופעלו על ידי אנשים. ארנבים צריכים להיות מטופלים על ידי מבוגר שיכול לספק את התזונה והתברואה הנאותה. ארנבים יכולים להפוך לחיות מחמד מעולות ומעניינות לילדים בוגרים ושקטים יותר.

 

ארנבים דורשים פעילות גופנית: לא טוב להשאירם לבד בכלוב קטן כל הזמן, אלא לאפשר להם באופן יומי תנועה ופעילות בחדר "מותאם" לארנב.

 

ארנבים דורשים השקעת זמן: הם זקוקים לטיפול יומיומי בעניין תזונה, מים טריים וניקיון הכלוב. כדי למנוע השמנה, מומלץ להאכיל ארנבים בוגרים פעמים ביום, ולא צריכים מזון יבש זמין תמיד. הם זקוקים לתשומת לב יומיומית כגון טיפוח, חיבה וגירוי מנטלי. הם יצורים חברתיים, ולא טוב להם טוב להישאר לבד. כמו כלבים וחתולים, ארנבונים מטופלים היטב יכולים לחיות עד 12 שנים.

 

ארנבים באים בגדלים שונים, גזעים שונים, ויש להם אישיות משלהם: כמו עם חיות מחמד אחרות, ארנבים מפתחים אישיות משלהם. האישיות מאוד מושפעת מהסוציאליזציה המוקדמת שלהם עם אנשים, והרבה פחות מכך על ידי הגזע או הגודל שלהם.

 

 

ישנן עלויות התחלתיות ושוטפות: בעלים פוטנציאליים של ארנבים עשויים לשקול רק את העלות של הארנב והכלוב, ולא מבינים שיש גם עלויות שנתיות רגילות כמו אוכל, כלי מיטה, טיפול וטרינרים, טיפוח, חומר למניעת פרעושים ואספקה ​​קבועה של צעצועי לעיסה.

רשימת "מצרכים":

 • כלוב
 • תיבה, "קן", שבה הארנב יכול לישון
 • שטח מגודר חיצוני לשחק ולרוץ.
 • ארגז חול וחול
 • חומרי ניקוי כגון כף לניקוי צרכים מהארגז, חומרי חיטוי, שואב אבק קטן או מטאטא
 • צלחת מזון (קרמיקה) וצלחת / בקבוקי מים
 • מצעים (שבבי צפצפה, נייר, קש)
 • מנשא קטן לנסיעות
 • צעצועי לעיסה
 • פריטי טיפוח
 • חומר נגד פרעושים, במידת הצורך
 • פריטי מזון: כופתיות טריות, חציר, ירקות טריים

 

כדאי לרכוש ארנבים ממקורות טובים ואמינים:

 

מגדלים פרטיים: אם מחפשים גזע מסוים של ארנב, מגדלים יהיו המקור הטוב ביותר. ייתכן שתוכל לראות את ההורים ו/או אחים מהמלטות קודמות. ארנבים ממגדלים קטנים יותר בדרך כלל טופלו בהקפדה כשהיו צעירים, דבר שהוא קריטי לסוציאליזציה טובה. מגדלים יכולים גם להיות מקור מצוין של מידע.

 

חנויות לחיות מחמד: חנויות לחיות מחמד הן נוחות, ניתן לעיתים לבחור מתוך כמה גזעים שונים, וגם תוכלו למצוא במקום את רוב הציוד שצריך, איכות הטיפול, הידע של צוות, ומידע על הארנב הספציפי שברצונך לרכוש יכול להשתנות במידה ניכרת מחנות לחנות. מומלץ לקבל את התשובות לשאלות המפורטות להלן:

 

 • האם הארנב הוחזק בכלוב נקי עם מים טריים ותזונה טובה?
 • האם הארנב מוחזק לבד או עם רבים אחרים? אם כן, זה יכול להגדיל חשיפה למחלות  וללחץ. זכר ונקבה צריכים להיות מאוחסנים בנפרד.
 • אם הארנב לא אוכל או שהוא נראה רזה, זה עשוי להצביע על בעיות שיניים.
 • האם הארנב נבהל בקלות כאשר בני אדם מתקרבים?
 • האם הארנב עירני ומשקלו אופטימלי, עיניים נקיות, אוזניים נקיות, ופרווה מטופחת? או שהוא מראה סימנים של מחלה כגון התעטשות, נזלת, גושים או בליטות, עייפות, לכלוך באזור הזנב, או התקרחות או שיער דליל? לא מומלץ לקנות ארנב שמראה סימנים של מחלה. ניתן, כמובן, להביא את הארנב לבדיקה על ידי רופא וטרינר בעל ידע וניסיון, בתוך 1-2 ימים מיום הרכישה.
 • אם המוכר הוא מגדל, כדאי לבקש לראות את הוריו של הארנב שאתה רוצה לרכוש. אם בחנות לחיות מחמד, הצוות יכול לתת לך את מקורו של הארנב?
 • האם לצוות החנות יש ידע? ניסיון בטיפול בארנבים?

 

ארנבים מטופלים היטב זוכים לחיים ארוכים והופכים לחיות מחמד מעולות.